קרב מגע

קרב מגע זו אמנות לחימה ישראלית שידועה בכל העולם. זוהי אומנות הלחימה שאומצה על ידי צה"ל כאמנות לחימה עיקרית שמלומדת במסגרת השירות הצבאי ומטרתה העיקרית היא לספק לאדם כלים להגן על עצמו במקרה של תקיפה.

ההיסטוריה של קרב מגע

פיתוח הקרב מגע מיוחס בעיקר לאימי שדאור ליכטנפלד, יהודי מצ'כוסלובקיה שחי בתקופת עליית הנאצים ומלחמת העולם השניה. המטרה העיקרית שלמענה פותחה אמנות לחימה זו היא ללמד את היהודים להגן על עצמם מפני תקיפות פיזיות של האנטישמים ברחוב, שהיו נפוצות מאוד בתקופה זו בארצות אירופה. אימי ליכטנפלד החל ללמד את קבוצות היהודים להילחם ולהגן על עצמם ככל יכולתם, בעזרת טכניקות שאימץ מאמנויות לחימה שונות כמו איגרוף, ג'ו ג'יטסו וכו. מכיוון שליהודים באירופה לא היו כלי נשק מיוחדים, שיטת לחימה זו פותחה כשיטת לחימה פנים מול פנים, ללא עזרת נשק. אם כי בהמשך פותחו גם טכניקות לחימה עם מוט ולאחר מכן אפילו עם נשק חם.קרב מגע

לאחר עלייתו לארץ, המשיך ללמד את אמנות הלחימה הזו לארגון ההגנה ובהמשך גם לצבא הגנה לישראל. גם כיום קרב מגע הוא חלק בלתי נפרד מהכשרתם הגופנית של החיילים בישראל. עם השנים ובזכות היעילות של אמנות הלחימה בהתמודדות עם תקיפות פיזיות ברחוב, קרב מגע הפך לפופולארי בכל העולם וכיום ניתן ללמוד אמנות לחימה זו בארצות רבות מלבד ישראל.

חוקים בקרב מגע

קרב מגע נועד להתמודדות עם מצבי סכנה אמתיים כמו ניסיון תקיפה. מסיבה זו, אין שום חוקים והגבלות בקרב מגע. אם חייו של האדם תלויים בכך, כל הדרכים כשרות וכל מכה היא חוקית. אולם, באימוני קרב מגע ובהדרכות יש הסכמה כללית להימנע ממכות לאזורים רגישים במיוחד, אשר עלולים לגרום לפציעות חמורות כמו למשל בעיטות לאזור המפשעה, מכות לאזור הראש והפנים.

תחרויות בקרב מגע

קרב מגע שונה משאר אמנות הלחימה הספורטיביות שנועדו ללחימה תחרותית בזירה ועם ניקוד מסודר. לקרב המגע אין סט של חוקים וכללים והוא נחשב למסוכן מאוד. מסיבה זו אין תחרויות של קרב מגע בארץ ובעולם וכמובן שאין ייצוג של אמנות לחימה זו במשחקים האולימפיים.

שתף כתבה זאת