מהי תזונה נכונה?

לשאלה המופיעה כאן בכותרת ישנן תשובות רבות מספור. כך למשל חסידי אורח החיים הטבעוני יטענו בלהט כי תזונה נכונה היא כזו שלא כוללת מוצרים שמקורם מן החי ומנגד יטענו המאמינים בעקרונות התזונה הפליאוליתית כי ללא מוצרים מן החי לא ניתן ליהנות מתפריט עשיר ומזין בשום צורה או אופן.

זוהי למעשה אחת ההשלכות של עידן המידע והשפע: ריבוי אפשרויות, מגוון עצום של דעות ונגישות אופטימאלית לאפיקי מידע מגוונים, שבמקרים רבים כל כך סותרים זה את זה.

ובכל זאת, אם לנסות לתמצת את העקרונות של התזונה הנכונה, ניתן לכתוב כי התזונה הנכונה היא התזונה המספקת לאדם את כל הצרכים התזונתיים שלו ולא גורמת לעומס על מערכות הגוף השונות. במאמר שלפניכם נפרט אודות שני האלמנטים החשובים האלו בנפרד על קצה המזלג.

אספקת כל הצרכים התזונתיים של הגוף

הגוף האנושי זקוק למגוון רחב של חומרים לצורך התפקוד היומיומי שלו כשבין היתר מדובר על חלבונים, פחמימות ושומנים ובנוסף גם על מים, ויטמינים ומינרלים. כל תזונה באשר היא, שלא תספק לגוף את כל החומרים להם היא זקוק במינון המתאים, היא תזונה לא נכונה.

ישנם סוגים מסוימים של תזונה, המעמידים את הנוקטים בהם בסיכון לפתח חסרים תזונתיים מסוימים. כך לדוגמה תזונה טבעונית מעמידה את הדוגלים בה בסיכון לסבול ממחסור בסידן, על רקע ההימנעות מצריכת מוצרי חלב עם זאת, אין זה אומר שכל אדם טבעוני בהכרח יסבול ממחסור בסידן וזאת כיוון שניתן לקבל די סידן גם ממוצרי מזון מן הצומח, כל עוד מקפידים על כך הקפדה יתרה כמובן.

צרכי הגוף משתנים לאורך החיים וכמובן שגם שונים מאדם לאדם. כך לדוגמה התזונה המתאימה לנער בן שמונה עשרה המקפיד על ביצוע פעילות גופנית, שונה לחלוטין מהתזונה המתאימה עבור פעוט בן שנתיים או קשיש המרותק לכיסא גלגלים לצורך העניין. על מנת לדעת מה הם הצרכים התזונתיים שלכם, באפשרותכם לפנות לדיאטנית קלינית ולעבור הערכה תזונתית מקיפה.

תזונה שלא גורמת לעומס על מערכות הגוף השונות

גם אם התזונה מספקת לאדם את כל המרכיבים התזונתיים להם הוא זקוק, עדיין אין משמעות הדבר כי מדובר בתזונה נכונה. מדוע כך הם פני הדברים? ובכן, משום שבמקרים רבים מספור התזונה יכולה להכיל מרכיבים שונים מעל ומעבר לצרכי הגוף. במקרים האלו התזונה תיצור עומס על מערכות הגוף ותוביל להשמנה. אי לכך, אין די בכך שהתזונה מספקת לגוף את כל צרכיו, אלא יש להקפיד על כך שתהיה מאוזנת ותמנע מצב של עומס והשמנת יתר.

דוגמאות למאכלים בריאים לסיכום

לסיכום ניתן לכתוב כי תזונה נכונה היא תזונה המותאמת לאדם באופן אישי, המבוססת על מוצרי מזון איכותיים ובריאים. באופן כללי הקפדה על צריכת מוצרי מזון בריאים תוביל לשיפור התזונה באופן אוטומטי. כך לדוגמה את הלחם הלבן הפשוט ניתן להחליף עם לחם שיפון או לחם מחמצת, את המיצים הממותקים במים או מיץ ירקות או פירות סחוט טרי ואת דברי המתיקה בפירות מיובשים או טריים. וזכרו – תזונה נכונה היא התנאי הבסיסי ביותר לאיכות חיים גבוהה, לבריאות שלמה ולתוחלת חיים ארוכה.

שתף כתבה זאת