ג'ודו

ג'ודו היא אמנות לחימה מפורסמת ואהובה בכל העולם. מקורה ביפן הפיאודלית והיא התפשטה לכל העולם. כיום ניתן למצוא חוגי ג'ודו ברוב הארצות בעולם ובמרבית הערים בישראל. ילדים רבים וכמובן גם מבוגרים מתאמנים בג'ודו, מקבלים דרגות על פי הרמה שלהם ומתחרים בתחרויות.

מהו הג'ודו ועקרונותיו?

בג'ודו יש שני סוגים של לחימה, לחימה המתבצעת בעמידה שכוללת ניסיונות להפיל את היריב לקרקע ולחימה על הקרקע כאשר היריבים משתמשים בטכניקות שונות על מנת להכניע את היריב, להצמידו לרצפה, לחנוק אותו ולהפעיל לחץ על גופו על ידי לחיצות ופיתולים של הגוף. כאשר היריב נכנע, עליו לסמן זאת על ידי שלוש מכות על הרצפה או טפיחות על גוף היריב ובשלב זה הקרב מופסק ומוכרז המנצח. אם היריב אינו נכנע, ישנה שיטת ניקוד שמבוססת על שימוש בתרגילים וטכניקות בצורה נכונה ואפקטיבית. כל קרב אורך 5 דקות ולאחר הקרב, היריב שצבר את מרבית הנקודות מוכרז כמנצח.ג'ודו

דרגות ותארים בג'ודו

בדומה לקראטה, גם בג'ודו הדרגות המסמלות את רמת הלוחם נמדדות על ידי דאן וקיו. כל דרגה מלווה גם בחגורה בצבע שונה. המתחילים לובשים חגורה בצבע תכלת המקבילה לקיו שש שאחריה מגיעה חגורה לבנה ואז חומה או סגולה. כל אלה הן דרגות שמקבילות לרמה של קיו מ-1 עד 6. החגורה השחורה מסמלת את הדרגה דאן אחד. בשלב זה המתאמן כבר הגיע לרמת מקצועיות מסוימת ושליטה בספורט זה. העליה ברמה ובדאנים מלווה בסימונים לבנים על גבי החגורה השחורה. הדרגה הגבוה ביותר בג'ודו היא דן 11 המסומנת על ידי חגורה אדומה.

חוקים בג'ודו

ספורט הג'ודו מתבסס על מספר עקרונות חשובים, ראשית כל חל איסור על בעיטות, בוקסים ומכות אגרסיביות במיוחד. אסור להכות או אפילו לגעת בפניו של היריב בזמן הקרב, אסור לסובב מפרקים אחרים מלבד המרפק וכמובן שאסור לגרום לחבלה ופציעה של היריב בכוונה תחילה. ג'ודו הוא ספורט שמושתת על גבי כבוד הדדי שמתבטא בכך שהמתחרים משתחווים זה לזה לפני ואחרי כל קרב וכל אימון.

שתף כתבה זאת