שחיית חתירה

שחייה היא אחת הפעילויות הספורטיביות המומלצות ביותר לאדם. היא מתאימה כמעט לכולם, בין היתר גם לאנשים שלא יכולים לעסוק בהרבה פעילויות ספורט אחרות בגלל מצב גופני ירוד או בעיה רפואית כלשהי. שחיית חתירה היא סגנון שחיה נפוץ מאוד, שמפעיל שרירים רבים בגוף ומטיב מאוד עם הגוף, בעיקר עם שוחים בצורה נכונה. לפניכם מידע על שחיית החתירה, השרירים שהיא מפעילה וכיצד יש לבצע שחייה זו בצורה הנכונה ביותר.

אילו שרירים מופעלים בשחיית חתירה?

שחייה מפעילה שרירים רבים בגוף, שרירים פנימיים וגם את שרירי הגפיים. בשחיית החתירה יש כמה סוגי שרירים הפעילים במיוחד:

  • שרירי הטרפז – אלו הם שרירים בחלק העליון של הגב והצוואר. זהו שריר שמחבר בין הכתפיים, הראש והגב. הוא נקרא שריר טרפז בגלל מבנהו הרחב וצורתו שמזכירה צורה גיאומטרית מרובעת והוא מופעל בעת שחיית החתירה.
  • שרירי הדלתא – אלו הם שרירים שמכסים את הכתף. לשריר הדלתא צורה משולשת ועל כן שמו – דלתא. הוא מחבר בין היד לבין הכתף והוא השריר שלמעשה מאפשר תנועה של היד, התנועה שעליה מתבססת שחיית החתירה.

הדלתא והטרפז הם השרירים העיקריים שמופעלים במהלך השחייה בסגנון חתירה, אך מלבדם תמצאו עוד שרירים רבים משמופעלים: כמו השריר התלת ראשי, שרירי הבטן, שרירי העכוז וברגליים –שריר הירך הארבע ראשי.

טיפים לשחיית חתירה נכונה

ראש לצד – המהלך שחייה בסגנון חתירה, על השוחה להכניס את הראש אל תוך המים ולהוציא את הראש על מנת לקחת נשימה. בשביל לא להעמיס על שרירי הצוואר והחוליות, חשוב לבצע את פעולת הוצאת הראש בצורה נכונה ויציבה. הקפידו להוציא את הראש לצד ולא לנסות להרים את הצוואר כלפי מעלה. תרגלו את הוצאת הראש מכיוון ששחייה לא נכונה עלולה לגרום לפגיעה בשרירים ויצירת עומס יתר על הצוואר ועמוד השדרה שלכם.

נשימה סדירה – מכיוון ששחיית חתירה אינה מאפשרת נשימה חופשית, חשוב להתאים את קצב הנשימה לקצב השחיה ולהוציא את הראש מן המים ברגע הנכון. לשם כך יש להסדיר את קצב הנשימה עוד לפני הכניסה למים ולתרגל נשימה נכונה בסגנון שחיה בחתירה על מנת למנוע בליעת מים או תחושה של מחנק.

שתף כתבה זאת