מוטוקרוס

מוטוקרוס הוא ספורט אתגרי חדש יחסית שהתחיל בבריטניה ולאט לאט כבש את כל העולם וגם את ישראל. אופנועי המוטוקרוס הם אופנועים מיוחדים שמשלבים קפיצים שבולמים את הנחיתה ומאפשרים ביצוע פעלולים מורכבים תוך כדי נהיגה במהירות גבוהה ובתנאי שטח קשים, כמובן שבספורט זה כל הפעלולים והביצועים חייבים להיעשות תחת מיגון רציני של הרוכב כגון: קסדות שטח מקצועיות, צבי צב ( מעין שריון מיוחד שהרוכב לובש על פלג גופו העליון ) מגפי שטח מקצועיות, כפפות טובות, מגנים על הידיים ומשקפי מגן מיוחדים.

מהן הקטגוריות של מוטוקרוס?

ספורט המוטוקרוס מחולק לקטגוריות שונות על פי נפח המנוע של האופנוע, הגיל והמיומנות של המשתתפים. תחרויות המוטוקרוס מחולקות לקטגוריות השונות שבהם מתחרים אנשים באותה רמה. הקטגוריות הן:

  • סופר ג'וניור – המתאימות למשתתפים מגיל 8 ועד גיל 11, עם נפח מנוע של 120 סמק.
  • ג'וניור – גילאים בין 11 ל-15, נפח מנוע 150 סמק
  • מתחילים א – גילאים 15-17, נפח מנוע 250 סמק
  • מתחילים ב – גיל 17 וללא הגבלת נפח
  • לייטס – גיל 15 ונפח מנוע עד 250 סמק
  • קטגוריה פתוחה – מעל גיל 17 מעד 450 סמק

ישנן קטגוריות נוספות שמותאמות על פי סוגי האופנוע וקטגוריה מיוחדת למתחרים מעל גיל 40.

מיהם אלופי מוטוקרוס בישראל?

ביו אלופי מוטוקרוס בישראל ניתן למנות את עידו כרמון, יוני לוי וזיו קרמי בקטגוריה מקצועית פתוחה. רון שטפל, טל דנינו ואריאל שלי בקטגוריה מקצועית של אופנועי אנדורו ועוד שמות רבים בקטגוריות הצעירות יותר באליפות המוטוקרוס בישראל שנערכה בשנה החולפת.

ספורט המוטוקרוס בישראל

מוטוקרוס שייך לענף הספורט המוטורי שעד לפני עשר שנים היה לא חוקי בישראל. לפני עשור בדיוק, חוקק חוק בשם חוק הספורט המוטורי שמסדיר את כל סוגי מרוצי המכוניות בצורה חוקית. אם פעם זה היה לא חוקי לייבא אופנוע מוטוקרוס לישראל, כיום אין על כך הגבלה מלבד המכס והאופנוע לא יקבל היתר נסיעה על הכבוש אלא רק במסגרת מסלול מרוצים מסודר. אולם, מאז חקיקת החוק הספורט המוטורי לא המריא בארץ מסיבות בירוקרטיות רבות. אך המשיכה הטבעית של אוהבי האופנועים לתחום עושה את שלה ובשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מגלים ספורט מרתק זה, עושים את כל התהליך הבירוקרטי ומתחילים להתאמן בצורה מסודרת ואף להשתתף בתחרויות.

שתף כתבה זאת