כל מה שאתם צריכים לדעת על צלילה ספורטיבית

בניגוד למה שאנשים נוטים לחשוב, צלילה היא ספורט לכל דבר ועניין. צלילה ספורטיבית היא צלילה עם מכלי חמצן ובישראל יש חוקים ברורים לגבי צלילה ספורטיבית. אז מה הם החוקים ומה הם עקרונות הצלילה הספורטיבית? כל התשובות והמידע שאתם צריכים לדעת כבר כאן.

מהי צלילה ספורטיבית?

הצולל הספורטיבי יכול לצלול לעומק של עד 40 מטרים ורק במקומות שיש לו גישה ישירה לפני המים. הצלילה נועדה בעיקר להנאה- לחוות את העולם המדהים שמתחת למים- שוניות גדולות וצבעוניות וחיות מים שרואים רק בסרטים. הצלילה הספורטיבית בישראל מהווה מעל 90 אחוז מפעילות הצלילה בישראל.

חוקי הצלילה הספורטיבית

בניגוד לרוב מדינות העולם, בישראל הצלילה מוסדרת בחוק הצלילה הספורטיבית. החוקים דורשים:

  • גיל הצולל יהיה מעל 12 (בקורס כוכב 1) או מגיל 15 (בקורס כוכב 2).
  • הצולל יכול לצלול רק עד היכן שהוכשר לצלול בקורס ובסה"כ עד 40 מטר.
  • הצולל חייב להחזיק רישיון צלילה ולהיות מבוטח.
  • על הצולל לעבור צלילת רענון אם עברה מעל חצי שנה מאז שצלל בפעם האחרונה.
  • החוק אוסר לצלול לבד.

עקרונות הצלילה הספורטיבית:

העיקרון העיקרי הוא שליטה בציפה, אשר מושגת בעזרת שינוי כמות האוויר בריאות ושליטה על גוף הצולל. כאשר הצולל שולט בכמות האוויר שבריאותיו הוא יכול להגיע לשלושת המצבים הבאים: ציפה חיובית שבה הוא עולה אל פני הים, ציפה שלילית שבה הוא שוקע וציפה ניטרלית שבה הוא שומר על מקומו.

איך מתחילים לצלול?

מחפשים מועדון צלילה שמעביר קורסי צלילה (לא חסר כאלה בארץ), בודקים מחירים, מחפשים המלצות וקובעים קורס במועדון צלילה. איפה כדאי לעשות? קורס צלילה באילת  הוא האופציה הטובה ביותר. מזג אוויר טוב לצלילה כמעט כל השנה והנוף הכי יפה מתחת למים בארץ. ים סוף נחשב לאחד מאתרי הצלילה היפים והמיוחדים בעולם ומושך אלפי תיירים בכל שנה שבאים לראות את העולם המופלא שנמצא שם. אם אתם לא בטוחים שאתם רוצים לעבור קורס, ניתן לעבור צלילת היכרות בה תלמדו את עקרונות הצלילה הבסיסיים ותצללו לעומק של 6 מטרים ביחד עם מדריך.

אילו קורסי צלילה קיימים?

את קורסי הצלילה ניתן לחלק לשלוש:

קורסים בסיסיים: קורס כוכב 1, קורס כוכב 2 (ישנם מקומות המאפשרים לעשות קורס 1+2).

קורסים מתקדמים: קורס הצלה+ מגיש עזרה ראשונה, קורס מאסטר דייבר, קורס דייבמאסטר, קורס עוזר מדריך וקורס מדריכים.

התמחויות: התמחות ספינות טרופות, מחשבים, איזון, סריקה והצפה, צילום מתחת למים, התמחות לילה, NITROX ועוד. כל ההתמחויות נועדו על מנת להעשיר את הידע של הצוללים ולאפשר להם לצלול במקומות נוספים ובתנאים שונים.

לסיכום, צלילה ספורטיבית היא ספורט מיוחד המאפשר לחוות את העולם המדהים שמתחת למים וכמעט כל אחד יכול לעשות את זה- כל מה שצריך לעשות זה להיות בגיל המתאים ולעבור קורס לא קשה למשך כמה ימים. אחרי הקורס הראשון אתם לא תרצו להפסיק לצלול. 

שתף כתבה זאת