אגרוף תאילנדי

אגרוף תאילנדי זוהי אמנות לחימה שמקורה בתאילנד. לאמנות לחימה זו שם נוסף והוא מואי טאי. האגרוף התאילנדי שונה מהרבה אמנויות לחימה מכיוון שהוא מאפשר שימוש ברגליים ובידיים. המתאגרפים רשאים להנחית על היריב שלהם בעיטות לצד אגרופים. כל מתאגרף משתמש בכפפות אגרוף, מגן שיניים וגם מגן מפשעה בשביל למנוע פגיעה רצינית באזורים אלו.

חוקים של האגרוף התאילנדי

מבחינת החוקים של האגרוף התאילנדי, היריבים מחולקים לקטגוריות משקל ונלחמים אחד בשני בתוך הקטגורית המשקל שלהם. ישנה הגבלת משקל תחתון והגבלת גיל שעומדת על גיל 15. לכל קרב מוקצב זמן נתון של לא יותר מ-5 סבבים, כאשר כל סבב נמשך 3 דקות בלבד. בין כל סיבוב ניתנות 2 דקות מנוחה. במהלך הקרב הלוחמים יכולים להשתמש בידיים וברגליים, במרפקים ובברכיים. אך הם אינם יכולים לנגוח ביריב או לגרום נזק מכוון לגב ולעמוד השדרה. הקרב נגמר בנוק אאוט, כאשר אחד היריבים לא יכול להמשיך בקרב תוך 10 שניות מנפילתו או על סמך צבירת נקודות בהתאם לתרגילים והמכות בהם השתמש כל מתאגרף. ישנה אפשרות של תיקו, במקרה שסך הנקודות של שני היריבים שווה.

תארים באגרוף התאילנדי

התארים באגרוף התאילנדי מסומלים על ידי סרטים בצבעים שונים המולבשים על הזרוע של המתאגרף.

  • סרט צהוב – מסמל את הרמה הבסיסית, רמת המתחילים שלמדו את הטכניקות הבסיסיות ביותר של האגרוף התאילנדי.
  • סרט ירוק – מסמל שהמתאגרף הגיע לאגרוף ברמה בינונית, כאשר הוא למד ליישם כמה טכניקות מתקדמות ומתוחכמות יותר.
  • סרט כחול– ניתן למתאגרף שהגיע לרמה שמתאימה לתחרויות זירה מול יריבים ברמה שלו.
  • סרט אדם – ניתן למתאגרף שכבר זכה בתארים והוכיח את עצמו ושליטתו בטכניקות השונות של האגרוף התאילנדי בתוך הזירה.
  • סרט שחור – זוהי דרגה מכובדת מאוד שמאפשרת למתאגרף להתחיל ללמד אנשים אחרים את הטכניקות של האגרוף התאילנדי.
  • סרט שחור אדום – זוהי הדרגה הגבוהה ביותר שמתאמן באגרוף התאילנדי יכול להגיע אליה והיא מסמלת הגעה לרמה גבוהה ביותר של יכולות בזירה, תארים ומכובדים ויכולת ללמד את הספורט למתאגרפים אחרים בכל הרמות.

שתף כתבה זאת